Haberler & Duyurular
Yeni! iThenticate ve Turnitin-İntihal Engellemeye Yardımcı Programlar Eğitimi 18/11/2018'de Fen Edebiyat Fakültesi Seminer Salonu'nda gerçekleştirildi. 18/11/2018Yeni! Lisansüstü öğrencilerinin dikkatine ! Proxy Ayarları (Uzaktan Erişim Ayarları) için yapılması gerekenler...Yeni! “Kurumsal Dış Değerlendirme” süreci kapsamında, Dış Değerlendirme Takım üyeleri Kütüphanemize ön ziyaret gerçekleştirdi. Üyeleri Daire Başkanımız Ali AYGÜN karşıladı. 15.11.2018Başkanlığımızca geçmişte düzenlenen sosyal etkinlikler, eğitim seminerleri ve haberler için tıklayınız...Deneme erişimine açılan veritabanları için tıklayınız...Başkanlığımız Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi'nde, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde ve Ünye Meslek Yüksekokulu'nda tanıtım ve eğitim toplantıları gerçekleştirdi.11.10.2018Karşıyaka İlköğretim Okulu öğrencilerinin Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi'ne düzenlediği gezi etkinliğine Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Tevfik NOYAN katılım sağladılar. 03.10.2018Başkanlığımız, Eğitim Fakültesi öğrencilerine Kütüphane Hizmetlerini tanıtarak eğitim verdi. 27.09.2018Yeni Öğrencilere sunulan Oryantasyon Programına Kütüphanecilerimiz Uğur DONBAY ve Dursun KALKAN sunumlarıyla katkı sağladılar. 27.09.2018Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi 01/10/2018 itibariyle 08.00-22.30 arası hizmet verecektir. 24.09.2018"Üniversitemiz Kurumsal Hafıza Çalışmalarını Hızlandırdı" adlı haber için tıklayınız.13.09.201854. Kütüphane Haftası Etkinlikleri ODÜ'de başladı. 27.03.2018"Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi Yayım Ağını Genişletiyor"adlı haber için tıklayınız 26.03.2018"ODÜ Bilgi Hazinesini Zenginleştiriyor" adlı haber için tıklayınız 16.03.2018Başkanlığımızca; kütüphane koleksiyonumuzda bulunmayan materyallerin sağlanması hizmeti verilmektedir. Detaylar için tıklayınız. 23.01.2018Birim Kütüphane Çalışanlarına Kütüphane Otomasyon Sistemi (Librid) Hakkında Kullanıcı Eğitimi Verildi 10.01.2018Araştırma ve çalışmalarınıza katkı sağlayabilecek yayınları içeren ulusal ve uluslararası çevrimiçi arşivlere ait erişim adresleri indekslenerek internet sayfamızda paylaşılmıştır. 09.01.20182018 yılında abonelik sağlanan Elektronik Veritabanları için tıklayınız.01.01.2018Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin Açılışı Gerçekleştirildi. 15.12.201720.03.2017 tarihinden itibaren, Ödünç kaynağı zamanında iade etmeyen üyeler için günlük 0,50 TL para cezası uygulanacaktır.
Anasayfa

Deneme Veritabanları

Reaxys

Reaxys Nedir?

 • Organik ve inorganik kimya ve ilgili disiplinlerdeki bilimadamları için Web-tabanlı çözümdür.
 • CrossFire Beilstein, Gmelin ve Patent Chemistry Veritaban’larının birleştirilmiş içeriğine dayanır.
 • Doğru ve geçerliliği denetlenmiş deneysel reaksiyon & madde özellik verisi
 • Hedef bileşim sentezini planlamada kimyagerlere yardım etmek için analizle ve araç planlamayla Kullanımı kolay bir ara birimdir.
 • En ilgili hitleri bulmak için Akıllı sıralama, filtreleme ve araçları analiz etme
 • Uygun Sonuç Görüntüleme

Sentez Planlama, reaksiyon araştırmaları ve madde verisi bulmak için eğer sentetik kimya, ilaç araştırması, katalizör veya madde bilimi çalışıyorsanız; Reaxys yardım eder.

Reaxys – Önemli ve Öne Çıkan Noktalar:

  • Dünyanın her yerinde En büyük birleştirilmiş reaksiyon kaynağı (tekli- ve çoklu adım reaksiyonları)
  • Sentez Planlayıcı Aracı: Sentez stratejisi oluşturmak için reaksiyonları seçme
  • Patent yayınlarından reaksiyon prosedür metinleri
  • Büyük deneysel (hesaplanmış değil!) madde veri havuzu
  •   > ör. maddeyi tespit için ölçülmüş spektral doruklar
  • Sadece esas özellikler değil,Farklı özelliklerin geniş çeşitliliği,
  • Madde&Reaksiyon Dosyaları:
  •  > bir madde kaydına dahil olan farklı yayınlardan madde verisi
    > bir reaksiyon kaydına dahil olan farklı yayınlardan reaksiyon verisi
 • Akıllı hit analizleri, daha bağlantılı hitler almak için sınıflandırma ve görüntüleme araçları
 • Verileriyle birlikte reaksiyonları ve yapıları export etmek için, yüksek esneklik ör. reaksiyon-veri-tabloları. Formatlar: WORD, EXCEL, PDF, XML, SD/RD (Yapı-/Reaksiyon-Veri-Dosya), RIS (Endnote, Referans Yönetimi)

Son Erişim Günü:

30 Kasım 2018

 

Almanhal

Almanhal İslam Araştırmaları veri tabanı özellikle İlahiyat ve İslam Araştırmaları için Orta Doğu'daki yayıncılardan derlenmiş bilimsel içeriğiyle Arapça detaylı arama yapılabilen bir veri tabanıdır.

Orta Doğu'nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş bir koleksiyondur.

Konular: 

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam'da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam İslam'ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasını ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

a. İnanç  b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü ve İslam tarihi.

Son Erişim Günü:

5 Aralık 2018

 

Vidobu

Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri, Fotoğrafçılık, İngilizce, Grafik Tasarım, Web Tasarım, Programlama, 3D Animasyon ve Video Düzenleme kategorilerinde; kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan video eğitimler ile öğrenebilirsiniz.

Videolarda kaldığınız yerleri kişisel olarak takip etmek için hesap oluşturabilirsiniz. Daha önceki deneme erişimlerinden dolayı hesap oluşturdu iseniz, aynı hesap bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Vidobu'nun önemli özellikleri:

 1. 7/24 izle. Öğren. : İstediğin zaman, istediğin yerden izleyebilirsin. 
 2. Sertifika: Tamamladığın eğitimlere ait alacağın katılım sertifikası ile eğitimlerini belgele.
 3. Uzman Eğitmenler: Sektörden özenle seçilen alanında uzman eğitmenlerle en iyi içeriği izle.
 4. Sürekli Güncel: Bilişim dünyasının hızına ayak uydurabilmen için, sürekli güncellenen içerikler.
 5. Kontrol Paneli: Sisteme giriş yaptıktan sonra; en son izlediğin eğitimler, kazandığın sertifikalar gibi bilgilere kolay erişim.
 6. Tüm Platformlardan Erişim: Hem bilgisayarından, hem de tablet ve mobil cihazlarından izle.
 7. HD Kalitesinde: Tüm videoları HD kalitesinde izle. Eğitimlerdeki en ince ayrıntıları bile kaçırma.
 8. Örnek Dosyalar: İzlediğin videolarda anlatılan örnekleri bilgisayarına indirip birebir çalış.
 9. Her Seviyede Eğitimler: Yeni başlayanlardan, profesyonel düzeyde kullanıcılara kadar herkese hitap eden geniş eğitim içeriği.
 

Bloomsbury Fashion Central 

Berg Fashion, Fashion Photpography Archive ve Fairchild Books Library

Berg Encyclopedia of World Dress and Fashion’ı (Berg Dünya Kıyafetleri ve Modası Ansiklopedisi) da kapsayan bu eşsiz çevrim içi kaynak, moda ve tasarım alanında lider konumdadır. Berg Fashion Library, kullanıcıların önemli moda kaynaklarına dair 13.000'den fazla görsel, müze sergileri, elektronik kitaplar, denemeler, ders planları ve daha fazlasını içeren geniş bir yelpazeye erişebilmesinisağlamaktadır.Moda üzerine klasik ve modern yazıları içeren 100’den fazla akademik e-kitap. Ders planlarını içeren öğretim kaynakları

*Fashion Photography Archive : 1970'li yıllar ile 2000 yılı arasında podyumda ve perde arkasında çekilmiş olan ve daha önce dijital hâle getirilmemiş 750.000 fotoğraf.Alexander McQueen, Christian Dior, Vivienne Westwood, Yohji Yamamoto, Jean Paul Gaultier, Versace, Calvin Klein, Chanel, McQueen, Chalayan gibi önemli tasarımcıların geçirdiği evrimi gözler önüne sermektedir.Uzman yorumculardan alınan yüzlerce makale, ses ve video kaynağı ile bağlam ve analiz sağlanmaktadır. Fashion Institute of Technology (Moda Teknoloji Enstitüsü) Müdürü ve Baş Editör Valerie Steele tarafından düzenlenmiştir.

*Fairchild Books Library

Kurumsal ve yaratıcı moda eğitiminin tüm öğelerini kapsayan önemli bir kaynaktır.

 

Son Erişim Günü:

 30 Kasım 2018

Bloomsbury Arthitecture Library

Bloomsbury Architecture Library, mimarlık, tasarım, şehircilik ve iç tasarım çalışmaları için gerekli bilgileri için öncü bir kaynaktır. Metin, görsel ve interaktif içerikler arasında çapraz arama seçeneği de olan kaynak, öğrenciler ve akademisyenler için dinamik bir araştırma aracıdır. Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture 21st Edition, 40 ekitap ( mimarlık ve mimari tarihi, teori, tasarım, şehircilik, peyzaj ve iç mekan) kapsamaktadir.

Ekitap listesi : https://www.bloomsburyarchitecturelibrary.com/browse-encyclopedia?docid=BAL_monographAsReference

Son Erişim Günü:

 30 Kasım 2018

Lexpera

Hızlı bir başlangıç için, sistemin hukukçulara sağladığı avantajlardan bahsettiğimiz videomuzu  bu bağlantı yoluyla izleyebilir ve aşağıda verdiğimiz bağlantıları kullanarak bu özellikleri somutlaştıran bazı sayfa örneklerini görebilirsiniz. Söz konusu örneklerde sayfanın aşağısına doğru inerseniz özelliklerimizi görebilirsiniz.

 • Zengin Literatür Kaynakları 
 • Geniş İçtihat Arşivi
 • Benzersiz Mevzuat Deneyimi 
 • Kişiselleştirme ve Mobil Uyumluluk

Ayrıca, klasörler halinde organize edilebilen favori belgeler, gerektiğinde tek tıklamayla tekrar çalıştırılabilen kaydedilen aramalar, kullanıcı tarafından seçilen kanunlarla ilgili metin ve ikincil mevzuat değişikliklerinden günlük olarak haberdar eden bildirimler gibi kişiselleştirme imkanları kullanıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayara kurulum gerektirmeyen mobil uyumlu tasarlanmış sistemimiz, tablet ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere her platformda ve her cihazda kullanılabilir.

Son Erişim Günü:

 31 Ocak 2018

 

Statista

Statista, 1,5 milyondan fazla istatistik, tahmin, dosya, rapor ve infografiğe erişim sağlayan istatistik ve piyasa veri platformlarından biridir. İngiltere'deki tavşan hayvanı gıda pazarı değerinden, Norveç'teki günlük nüfusun payına, Çin'deki mobil oyuncuların dökümüne kadar detaylı bilgiye ulaşılabilir. Platform, ekonomik verileri, tüketici analizlerini, kamuoyu anketlerini ve demografik eğilimlerini birleştirmektedir.
Tüm veriler 4 farklı Microsoft Office formatında indirilebilir. Akademik-İdari Personel ve Öğrenciler verilerin tüm kullanım haklarını alır (örneğin bir konferansta sunum yapacaksanız). Otomatik alıntı çıkışı da dahildir.

Eğitici videolar: https://www.statista.com/getting-started/welcome-to-statista
Kampüs Lisansı hakkında daha fazla bilgi: https://www.statista.com/accounts/education/

Son Erişim Günü:

 18 Kasım 2018


-AGRICULTURAL & ENVIRONMENTAL SCIENCE DATABASE

-EDUCATION COLLECTION

-HEALTH RESEARCH PREMIUM COLLECTION

-NATURAL SCIENCE COLLECTION

 

Proquest yayınevine ait aşağıdaki 4 adet elektronik veritabanı deneme erişiminize açılmıştır:

Agricultural & Environmental Science Database: Veritabanı AGRICOLA, ProQuest Deep Indexing: Agricultural Science ve ProQuest Agriculture Journals veritabanlarını içerir. Veritabanı bilimsel dergiler, ticaret ve endüstri dergileri, teknik raporlar, konferans bildirileri ve hükümet yayınları gibi kaynak türlerinden tam metin yayınlara erişim sağlar. 800 dergiden 2,5 milyon tam metin makale, 9 milyon index kaydı, 2,6 milyon tablo ve figür, 800 adet dergi içermektedir.

Education Collection:  The Education Collection, eğitim araştırması için lider endeks olan ERIC'ye erişim sağlar. Birlikte yüzlerce önde gelen eğitim dergisinden tam metin dahil olmak üzere dergi makaleleri, kitaplar, kitap bölümleri, tezler, çalışma kağıtları ve daha fazlasına erişim sağlarlar. ERIC, eğitimle ilgili literatürde dünyanın en çok kullanılan endeksidir. 1966 yılında kurulan ERIC, U.S. Department of Education's Institute of Education Sciences tarafından desteklenmektedir. ERIC, 1 milyondan fazla dergi makalesi, araştırma raporu, müfredat ve öğretim rehberleri, konferans kağıtları ve kitaplar içeren dünyanın en büyük eğitim veritabanıdır. Eğitim Koleksiyonu zaten etkileyici olan bu veritabanına daha fazla değer katmaktadır. Koleksiyon, ProQuest’in Eğitim Veri Tabanı’ndan 1000’den fazla tam metin dergisini ve 18.000’i bitiren tezleri içeriyor ve teori ve eğitim pratiği üzerine araştırmaları destekliyor.

Health Research Premium Collection: Tıp alanında en güncel bilgilere erişmek bu alanda faaliyet gösteren araştırmacılar, öğrenciler ve tıp profösyonelleri için çok önemlidir. Health Research Premium Collection, tıp alanındaki önemli çeşitli kaynaklara erişimi sağlamaktadır. Health Research Premium Collection tıp dergileri, kanıta dayalı kaynaklar ve tam metin tezlerden oluşan geniş kapsamlı bir içeriğe erişimi sağlamaktadır.

Natural Science Collection: Natural Science Collection, özel bir A & I dosyası tarafından desteklenen tam metin veritabanıdır. Bilimsel konuları kapsamaktadır. İçerik seçimi ve endekslenmeyi denetleyen bir uzman editör ekibi tarafından yönetilmektedir.

Son Erişim Günü:

 26 Kasım 2018

World eBook Library

İçerik (4.000.000 ‘den fazla doküman)

 • 1000 yılı kapsayan bir koleksiyon
 • 200+ dilde kitap ve doküman içerir
 • 16 milyon Ansiklopedi makalesi
 • 4,186,162 başlık
 • 3.000.000+ ekitap (pdf)
 • 510.252 çeşitli dokümanlar (pdf)
 • 145.503 dergi (pdf)
 • 11.158 gazete (pdf)
 • 5791 sesli kitap (mp4)
 • 5318 eğitim videosu
 • 15,126 ciltlenmemiş nota

Son Erişim Günü:

 30 Kasım 2018

 

 

Lebib Yalkın - Mevbank

 

Chrome da açılmaktadır.

Lebib Yalkın tarafından 65 yıllık tecrübe ve teknolojik imkanlarla  geliştirilen MEVBANK Veritabanı, mevzuat araştırmalar için en güncel  içtihat ve mevzuat ile yorumlu uzman makalelerini içerir. MEVBANK  Resmi Gazete’de yayınlanan tüm kanunlar, kanun hükmünde kararnameler,  tüzükler, yönetmelikler, tebliğler 64 konu başlığı altında, emsal teşkil edecek içtihat, makaleler ve hukuk literatürü ile ilişkilendirilmiş olarak sunulmaktadır.  Üniversiteler için özel hazırlanan Yükseköğretim Mevzuatı’na da  veritabanından ulaşabilirsiniz.

Son Erişim Günü:

 25 Aralık 2018

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı