Haberler & Duyurular
19.04.2017Başkanlığımız, Açık Erişim Sistemi hakkında Sayın Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ş. Metin KARA'nın katılımlarıyla Eğitim Toplantıları düzenledi. Detaylar için tıklayınız.19.04.2017Gale Academic OneFile-Cengage Learning, Archives Unbound, The Times Digital Archive veritabanları 19.05.2017'ye kadar deneme erişimine açılmıştır. Detaylar için tıklayınız.18.04.2017Rosetta Stone veritabanı (Dil Eğitimi) 15 Haziran 2017 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır. Detaylar için tıklayınız.13.04.2017Elsevier Freedom Collection veritabanına Son 5 yıl içinde (2012-2017) yayınlanmış e-kitapları kapsayacak şekilde abonelik sağlanmıştır. Detaylar için tıklayınız.03.04.2017 - 53. Kütüphane Haftası Etkinlikleri yerel basında... Haber videosu için tıklayınız...30.03.2017 - Lebib Yalkın Mevzuat Bilgi Bankası 29.03.2017 - ODÜ'de Kütüphane Haftası Kapsamında 81 İlde Eş Zamanlı Kitap Okundu28.03.2017 - ODÜ'de 53. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı. Haber için tıklayın.24.03.2017 - Rektörümüz Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ Merkezi Kütüphane Binasının İnşaatında İncelemelerde Bulundu. Detaylar için tıklayınız. 20.03.2017 tarihinden itibaren, Ödünç kaynağı zamanında iade etmeyen üyeler için günlük 0,50 TL para cezası uygulanacaktır.17.03.2017 - SPORTDiscus with Full Text, Dentistry & Oral Sciences Source, Medline Complete, Sociology Source Ultimate veritabanları 15.05.2017'ye kadar deneme erişimine açılmıştır.22.02.2017-150.000 e-kitap ile hizmete sunulan Proquest e-Book Central'ın (eBrary) yenilenen platformu, YouTube eğitim videoları ve Kullanım Kılavuzları için tıklayınız.02.01.2017 - 2017 yılı için abonelik sağlanan veritabanları için tıklayınız.25.10.2016-Kütüphane koleksiyonumuzda olmasını istediğiniz listedeki e-kitapları KÜTÜPHANE HESABINIZ aracılığı ile talep edebilirsiniz. Liste için tıklayın...Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin dikkatine !
Anasayfa

Deneme VeritabanlarıGale Academic OneFile

 

Tıp, Fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha bir çok konuda içerik sunan akademik araştırma için tek bir yerden hızlı bir şekilde gerekli bilgiye ulaşabileceğiniz bir platformdur.

11.000’den fazlası hakemli ve 8.400’den fazlası tam metin yaklaşık 17.500 dergide 75.000.000makale, haber, videoyu erişiminize sunmaktadır.

 • The New York Times ve The Times (London) (1985’ten bu yana) tam metinleri
 • Gale Encyclopedia of Science, Gale Encyclopedia of Medicine ve Encyclopedia of World Biography dahil belli başlı setler
 • ReadSpeaker teknolojisi ile makalelerin sesli versiyonlarını dinleme imkânı
 • NPR, CNN ve CBC’den gelen binlerce podcast
 • Bilim, tıp, mühendislik ve işletmede güçlü kapsam
 • CINAHL, BIOSIS, MLS, PsycINFO, ERIC, EconLit,
 • RILM gibi diğer bibliyografik kaynaklı dergi tam metinleri

Tanitim Videosuhttps://www.youtube.com/watch?v=fBOBmpJetPY

 

Son Erişim Günü:

19 Mayıs 2017

 


Archives Unbound - Türkiye Koleksiyonları

 

 

Tarihin en önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyonlar; büyük Gale dijital koleksiyonlarının tamamlayıcı bir unsuru olarak, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu`nun son dönemlerini ve genç Türkiye’ye ait İngiliz ve Amerikalı diplomatların raporlarından oluşan bir koleksiyondur. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Anadolu coğrafyasının son 200 yılına ışık tutan benzersiz bir arşiv koleksiyonudur.

330.000 sayfa

 BAŞLIKLAR

 • British Campaign in Mesopotamia, 1914-1918
 • Democracy in Turkey 1950-1959
 • The Cyprus Crisis, 1967
 • Turkey: Records of the U.S. Department of State, 1802-1949
 • Turkey, Greece, and the Balkan States: Records of the U.S. Department of State, 1930-1944

Son Erişim Günü:

19 Mayıs 2017

 


The Times Digital Archive 1785-2016

 

“Dünyanın kayıt gazetesi” olarak adlandılan The Times, Fransız Devriminden Irak savaşına kadar önemli bütün uluslararası tarihi olayı kapsamaktadır. Tarih, kültür, edebiyat, ticaret, politika ve çok daha fazla konuda araştırma yapmak için temel temel bir kaynak olan The Times, tüm makaleleri tam ekran görüntüleyebilme ve kelime taraması yapabilme imkanı sunmaktadır. 1.6 milyon sayfa.

 

Son Erişim Günü:

19 Mayıs 2017

 


Gale Cengage Learning

 

 

 

Gale, 40 yıldan fazla bir süredir dünyanın her tarafından en önemli ve ender kaynak koleksiyonları filme almayı ve dijitalleştirmeyi üstlenmiştir. Dünyanın en prestijli kurumları ve danışma kurulları ile ortaklaşa çalışılarak, bu paha biçilemez kaynakları araştırmacıların kolaylıkla erişebilecekleri bir platformda sunmaktadır. Dünyanın en değerli birincil kaynaklarına anında erişim sunar.

Dünya tarihinde son 400 yılı kapsayan süreç içinde tarih, politika, sanat, edebiyat, müzik, coğrafya ve daha birçok sosyal bilimler alanlarında başta British Library olmak üzere dünyanın en prestijli müze ve kütüphanelerinin koleksiyonlarını sizlere sunmaktadır.

Kullanıcı Klavuzu : https://www.youtube.com/watch?v=OangGE_MFWE

                                 https://www.youtube.com/watch?v=gnH5vTlQgA0

 

Son Erişim Günü:

19 Mayıs 2017 

 


Rosetta Stone 

 

 

 

Rosetta Stone Library Solution, 150'den fazla ülkede, milyonlarca insan tarafından kullanılan bilgisayar destekli online dil öğrenimi yazılımıdır. Dil eğitiminde önde gelen kurumlar tarafından tercih edilmekte olan Rosetta Stone,  30 farklı dil içermektedir.

Not: Deneme erişimleri süresince istatistik bilgilerinin sağlanamadığını ve tüm dillerde sadece 1. seviyeye kadar erişimin  söz konusudur.

 

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu

https://youtu.be/Vya2d-zCBdE

Rosetta Stone Library Solutions  online eğitim Sunumu:

https://ebsco-turkey.webex.com/ebsco-turkey/k2/j.php?MTID=t6168ad024bc6d0144eb7cca9198d4fe4

 

Son Erişim Günü:

15 Haziran 2017 


Turcademy

Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

 

 

 

Turcademy, Türkiye’de akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak bu yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Informascope, alanında öncü uluslararası yayınevleri ile birlikte yıllardır yürüttüğü iş ortaklıkları ve projelerden edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak, Turcademy e-kitap platformunu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla hayata geçirmiştir. İlk aşamada yaklaşık 2500 e-kitap ile erişime açılan Turcademy’de yer alan koleksiyona Türkiye’den farklı yayınevlerinin dâhil olması için görüşmeler sürdürülmektedir. Yapılacak yeni anlaşmalar ile ilk yıl sonunda platformda bulunan kitap sayısının arttırılması planlanmaktadır. Tasarımı ve teknik altyapı çalışmaları yerli mühendisler tarafından geliştirilerek tamamlanan Turcademy e-kitap platformunun ikinci fazında, ülkemizde yayınlanan ve etki faktörü yüksek akademik dergiler Turcademy’de yerini almaya başlayacaktır. Turcademy kuruluş aşamasında ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi değerli paydaşların katkısıyla 1 Aralık 2016 tarihinde erişime açılmış olup, Ankara Nobel Tıp Kitabevleri ‘de sözleşme imzalamıştır. Platforma yeni kitap yüklemeleri devam etmektedir. Daha detaylı bilgi için http://www.turcademy.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Son Erişim Günü:

-

Dentistry & Oral Sciences Source

 

EBSCO tarafından sunulan Dentistry & Oral Sciences Source™ veritabanı, Diş Hekimliği disiplinindeki araştırmalar için hazırlanmış dünyanın tek tam metin veritabanıdır. Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakülteleri ve Diş Hastaneleri için temel danışma kaynağıdır.

Ayrıntılı indekslemesinin yanı  sıra bu disiplindeki en  çok okunan akademik dergileri ve kitapları  tam  metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences Source™ veritabanında;

•Diş  Hekimliği ile ilgili  258  tane  tam metin  akademik dergi  mevcuttur; bunlardan  240  tanesi hakemli tam metin dergilerdir.

•Diş Hekimligi ile ilgili 330 tane derginin künye ve özet bilgileri (indeks ve abstract) mevcuttur; bunlardan 289 tanesi hakemli dergilerdir.

•31 tane tam metin kitap bulundurur,

•Tam  metin  erişim  adreslerinin  yer  aldığı  120'den  fazla  dergi  içerisindeki  taranabilir  atıfları içermektedir.

•Aylık bazda yeni tam metin akademik dergiler (hakemli) eklenecektir.

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ddh-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ddh-subject.xls  

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/dentistry-oral-sciences-source

 

Son Erişim Günü:
15 Mayıs 2017

Medline Complete

 

EBSCO tarafından sunulan MEDLINE Complete, dünyada tıbbi dergilere yönelik olarak hazırlanmış kapsamlı bir tam metin veri tabanıdır.

TIP alanında birincil danışma kaynaklarından olan MEDLINE (PubMed)’de indekslenen 2,500 dergiyi “tam metin” olarak içermektedir. Bu geniş kapsamlı içerik, hiç bir sınırlama getirmeden PubMed’de en çok kullanılan dergilerin çoğuna erişim anlamına gelir. Tam metin kapsamı 1865’li yıllara kadar uzanan MEDLINE Complete tıbbi literatür açısından eksiksiz bir araştırma aracıdır. TIP ana konu başlığı olup ilgili diğer disiplinler olan Eczacılık, Hemşirelik, Veterinerlik ve Hasta Bakımı Yönetimi ile ilgili de önemli dergileri tam metin sunabilmektedir. 

MEDLINE Completeveri tabanimizla ilgili ayrintili bazi erisim adresleri:

Yayın listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/ozh-fulltext.xls

Konu basligi listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/ozh-subject.xls

Detayli bilgi icin (Ingilizce):http://www.ebscohost.com/academic/medline-complete

MEDLINE Complete tanıtım videosu (Ingilizce):http://vimeo.com/ebsco1/medlinecomplete

Son Erişim Günü:

15 Mayıs 2017

Sociology Source Ultimate 

Kapsamlı bir araştırma tecrübesi sağlamak için Sociology Source Ultimate, öncü atıf dizinlerinde endekslenmiş pek çok önemli başlığın yanı sıra önde gelen konu dizinlerinde gösterilen yüzlerce akademik tam metin dergi içermektedir. Ayrıca, kapsamlı araştırma için kitaplar, monograflar, konferans kağıtları ve diğer periyodik olmayan içerik kaynakları için kapsamlı endeksleme dahildir.

Sociology Source Ultimate, alanında uzman kişiler olan veritabanında en çok belirtilen ve en etkili yazarları kapsayan 26.000'den fazla yazar profiline sahiptir. Öğrenciler biyografik veriler ve bibliyografik bilgilerle bir yazarın mesleki odağını hızla belirleyebilirler.

•1,000’den fazla aktif tam metin dergi

•1,000’den fazla hakemli aktif tam metin dergi

•620’den fazla gecikmesiz hakemli aktif tam metin dergi

•580’den fazla Web of Science and Scopus indeksli tam metin dergi

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/sxi-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/sxi-subject.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/sociology-source-ultimate

 

Son Erişim Günü:

15 Mayıs 2017


SPORTDiscus with Full Text

 

SPORTDiscus with Full Text, spor ve spor hekimliği dergilerine yönelik kapsamlı bir tam metin kaynaktır. SPORTDiscus’ta indekslenen 670’in üzerinde dergiyi tam metin olarak içermektedir. Tam metin içeriği 1970’den itibaren sağlanmaktadır. Bu eşsiz veri tabanı içerisinde sağlık kaynakları, spor hekimliği ile alakalı en temel kaynaklar ve biyomedikal referans koleksiyonlarının tam metin dergileri bulunmaktadır.

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/s4h-coverage.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/sportdiscus-with-full-text

 

Son Erişim Günü:

15 Mayıs 2017

 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı