Haberler & Duyurular
Yeni! 54. Kütüphane Haftası Etkinlikleri ODÜ’de Başladı... Haber için tıklayınız. 27.03.2018Yeni!  "Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi Yayım Ağını Genişletiyor"adlı haber için tıklayınız 26.03.2018Acta Horticulturae aboneliği gerçekleştirilmiştir. 23.03.2018"ODÜ Bilgi Hazinesini Zenginleştiriyor" adlı haber için tıklayınız 16.03.2018ClinicalKey Medical Education veritabanı 17 Mayıs 2018'e kadar deneme erişimine açılmıştır. 23.03.2018Dijital Kütüphane Salonu 20.02.2018 saat 14:00 te açılmış olup hafta içi 08:30-18:00 saatleri arasında hizmet verecektir. 20.02.2018Başkanlığımızca; kütüphane koleksiyonumuzda bulunmayan materyallerin sağlanması hizmeti verilmektedir. Detaylar için tıklayınız. 23.01.2018Birim Kütüphane Çalışanlarına Kütüphane Otomasyon Sistemi (Librid) Hakkında Kullanıcı Eğitimi Verildi 10.01.2018Araştırma ve çalışmalarınıza katkı sağlayabilecek yayınları içeren ulusal ve uluslararası çevrimiçi arşivlere ait erişim adresleri indekslenerek internet sayfamızda paylaşılmıştır. 09.01.20182018 yılında abonelik sağlanan Elektronik Veritabanları için tıklayınız.01.01.2018Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi Çalışma Saatleri hafta içi 08.30-22.30 saatleri arasıdır. 22.12.2017Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin Açılışı Gerçekleştirildi. 15.12.201720.03.2017 tarihinden itibaren, Ödünç kaynağı zamanında iade etmeyen üyeler için günlük 0,50 TL para cezası uygulanacaktır.Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin dikkatine !
Anasayfa

İntihal Tespit Programı

 Aşağıdaki kılavuzları, dokümanları ve uyarıları mutlaka inceleyiniz.

Turnitin

-Giriş yapmak için tıklayınız.  

Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler,usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin'i kullanmak isteyen akademik personelin odu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresleri ile kddb@odu.edu.tr adresine ad/soyad, akademik/idari pozisyon, iletişim ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri yeterlidir.

Turnitin hakkında ÖNEMLİ NOT: Merkez Kütüphanemizin Turnitin Yönetici Yetkileri arasında "Depodan Ödev Kaldırma Yetkisi olmadığından" ve "Depo adı verilen sisteme, sadece yurt dışındaki firma müdahale edebildiğinden" yani; oluşabilecek hata durumlarında, zaman kaybı yaşamamanız için; aşağıdaki iki aşama çok önemlidir:

Tez ya da ödev yüklemesi yapılırken "İsteğe Bağlı Ayarlar" kısmına MUTLAKA giriş yapınız. 

Danışmanlar; Tez, ödev, vb dokümanları yüklerken daima"DEPO YOK" seçeneğini işaretlemelidirler. 

Enstitüler ise; ***Kontrol-deneme ya da başlangıç aşamasındaki tez, ödev, vb dokümanları yüklerken; "DEPO YOK"seçeneğini işaretlemelidirler. ***Dokümanın jüriye sunulan en son hali için; "STANDART DEPO" seçeneğini işaretlemelidirler.

 

iThenticate

-Giriş yapmak için tıklayınız.  

iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerinin; akademik çalışmalarındaki intihalleri tespit etmek amacıyla hizmete sunulmuştur. Yani, Lisans Anlaşmaları gereği, öğrenci ödevleri ve tezler kapsam dışındadır, Sadece Makale Taranabilir. iThenticate’in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır. Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir. 

Programı kullanmak isteyen akademik personelin odu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresleri ile kddb@odu.edu.tr adresine ad/soyad, akademik/idari pozisyon, iletişim ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri yeterlidir. 

iThenticate Hakkında Yasal Uyarı:

  • "iThenticate" için imzalanan lisans anlaşması (http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/lisans-anlasmalari/#ithen)  "öğrenci ödevi" ve "tez"leri kapsam dışı bırakmakla birlikte, "doktora derecesi ve daha üstü akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri"ne kullanım hakkı vermektedir.
  • Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır, Sadece Makalelerdeki İntihal Tespiti için Kullanılmalıdır.
  • Ayrıca, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin (ticari olsun ya da olmasın); kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. Lisans Anlaşmasındaki bu sınırlama; sadece dergi editörlükleri içindir. Kişisel çalışmaların kontrolü ile ilgili bir durum söz konusu değildir.
  • Kullanıcılarımızın hesaplarının
  • aynı zamanda kurmumuza ait admin hesabımızın kapatılmaması
  • ve hukuksal sorunlar yaşanmaması için

söz konusu kısıtlamalara uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesini rica ederiz.T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı