Haberler & Duyurular
Yeni! iThenticate ve Turnitin-İntihal Engellemeye Yardımcı Programlar Eğitimi 18/11/2018'de Fen Edebiyat Fakültesi Seminer Salonu'nda gerçekleştirildi. 18/11/2018Yeni! Lisansüstü öğrencilerinin dikkatine ! Proxy Ayarları (Uzaktan Erişim Ayarları) için yapılması gerekenler...Yeni! “Kurumsal Dış Değerlendirme” süreci kapsamında, Dış Değerlendirme Takım üyeleri Kütüphanemize ön ziyaret gerçekleştirdi. Üyeleri Daire Başkanımız Ali AYGÜN karşıladı. 15.11.2018Başkanlığımızca geçmişte düzenlenen sosyal etkinlikler, eğitim seminerleri ve haberler için tıklayınız...Deneme erişimine açılan veritabanları için tıklayınız...Başkanlığımız Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi'nde, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde ve Ünye Meslek Yüksekokulu'nda tanıtım ve eğitim toplantıları gerçekleştirdi.11.10.2018Karşıyaka İlköğretim Okulu öğrencilerinin Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi'ne düzenlediği gezi etkinliğine Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Tevfik NOYAN katılım sağladılar. 03.10.2018Başkanlığımız, Eğitim Fakültesi öğrencilerine Kütüphane Hizmetlerini tanıtarak eğitim verdi. 27.09.2018Yeni Öğrencilere sunulan Oryantasyon Programına Kütüphanecilerimiz Uğur DONBAY ve Dursun KALKAN sunumlarıyla katkı sağladılar. 27.09.2018Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi 01/10/2018 itibariyle 08.00-22.30 arası hizmet verecektir. 24.09.2018"Üniversitemiz Kurumsal Hafıza Çalışmalarını Hızlandırdı" adlı haber için tıklayınız.13.09.201854. Kütüphane Haftası Etkinlikleri ODÜ'de başladı. 27.03.2018"Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi Yayım Ağını Genişletiyor"adlı haber için tıklayınız 26.03.2018"ODÜ Bilgi Hazinesini Zenginleştiriyor" adlı haber için tıklayınız 16.03.2018Başkanlığımızca; kütüphane koleksiyonumuzda bulunmayan materyallerin sağlanması hizmeti verilmektedir. Detaylar için tıklayınız. 23.01.2018Birim Kütüphane Çalışanlarına Kütüphane Otomasyon Sistemi (Librid) Hakkında Kullanıcı Eğitimi Verildi 10.01.2018Araştırma ve çalışmalarınıza katkı sağlayabilecek yayınları içeren ulusal ve uluslararası çevrimiçi arşivlere ait erişim adresleri indekslenerek internet sayfamızda paylaşılmıştır. 09.01.20182018 yılında abonelik sağlanan Elektronik Veritabanları için tıklayınız.01.01.2018Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin Açılışı Gerçekleştirildi. 15.12.201720.03.2017 tarihinden itibaren, Ödünç kaynağı zamanında iade etmeyen üyeler için günlük 0,50 TL para cezası uygulanacaktır.
Anasayfa

İntihal Tespit Programı

 Aşağıdaki kılavuzları, dokümanları ve uyarıları mutlaka inceleyiniz.

 

*Turnitin

-Giriş yapmak için tıklayınız.  

Öğrenci tezleri, ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen tez, ödev, proje vb. çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler,usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'i kullanmak isteyen akademik personelin odu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresleri ile kddb@odu.edu.tr adresine ad/soyad, akademik/idari pozisyon, iletişim ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri yeterlidir.

Oluşabilecek hata durumlarında, zaman kaybı yaşamamanız için; aşağıdaki aşamalar çok önemlidir:

-Tez, proje ya da ödev yüklemesi yapılırken "İsteğe Bağlı Ayarlar" kısmına MUTLAKA giriş yapılmalıdır.

-Danışmanlar; tez, proje, ödev, vb. dokümanları yüklerken her zaman"DEPO YOK" seçeneğini işaretlemelidirler.

-Enstitülerin, jüriden geçerek tamamlanan onaylanan tezleri depoya yüklemesi ise, gelecek yıllardaki bir intihalin önlenmesi için önemlidir. Yani, Enstitüler jüri öncesi "DEPO YOK" seçeneğini, jüri sonrası onaylanan tezler için ise "Standart DEPO" seçeneğini işaretlemelidirler.

-Yüzde yüz veya bu rakama yakın bir benzerlik oranına rastlarsanız ve bunun bir yanlışlık sonucu olduğu kanısına vardıysanız, “standart depo” seçeneğini seçerek dokümanı depoya yüklemiş olabilirsiniz. ID numaralarını tespit edebilmek için, bu doküman kesinlikle hesabınızdan silinmemelidir. Çünkü depoya gönderdiğiniz bir dokümanı hesabınızdan silseniz bile, depoda kalır. Bu durumda, ID numaralarını kddb@odu.edu.tr adresine e-posta göndererek Kütüphanecinizden yardım isteyebilirsiniz. Ancak, söz konusu dokümanları sildiyseniz ve ID numaraları tespit edilemiyorsa;  Depo Sorunu için Ekual'ın Duyurusu ve Çözümü adlı dokümandan yararlanabilirsiniz. Turnitin, EKUAL kapsamına alındığı için Merkez Kütüphanemizin Turnitin Sistem Yönetici Yetkileri arasında "Depodan Ödev Kaldırma Yetkisi” ve “Silinmiş Doküman ID Tespit Etme Yetkisi” bulunmamaktadır.

-Ayrıca, Öğretmen ara yüzünde bulunan “Hızlı Gönder/Quick Submit” seçeneği seçilerek ya da “Standart Depo” seçeneği işaretlenerek yapılan yüklemeler; doğrudan depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde  yüzde yüz ya da buna yakın bir benzerlik oranı çıkacaktır. “Hızlı Gönder/Quick Submit” seçeneğini kullanmamanız yararınıza olacaktır.

 

*iThenticate

-Giriş yapmak için tıklayınız.  

iThenticate programı, ULAKBİM tarafından yalnızca doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerinin; akademik çalışmalarındaki intihalleri tespit etmek amacıyla hizmete sunulmuştur. Yani, Lisans Anlaşmaları gereği, öğrenci ödevleri ve tezler kapsam dışındadır, sadece makale taranabilir.  Turnitin’den farklı olarak, iThenticate ile kontrol edilen yayınlar, sistemin veri havuzuna eklenmemektedir. 

Programı kullanmak isteyen akademik personelin odu.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresleri ile kddb@odu.edu.tr adresine ad/soyad, akademik/idari pozisyon, iletişim ve bölüm bilgilerini içeren bir e-posta göndermeleri yeterlidir. 

iThenticate Hakkında Yasal Uyarı:

"iThenticate" için imzalanan lisans anlaşması (http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/lisans-anlasmalari/#ithen)  "öğrenci ödevi" ve "tez"leri kapsam dışı bırakmakla birlikte, "doktora derecesi ve daha üstü akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri"ne kullanım hakkı vermektedir. Araştırma görevlisi, doktora/lisansüstü öğrencisi veya lisans öğrencilerinin programı kullanması lisansa aykırıdır. Program tez, öğrenci ödevi, proje vb. gibi makale dışı taramaların yapılması amacıyla kullanılmamalıdır, sadece makalelerdeki İntihal Tespiti için kullanılmalıdır.

Ayrıca, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin (ticari olsun ya da olmasın); kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. Lisans Anlaşmasındaki bu sınırlama; sadece dergi editörlükleri içindir. Kişisel çalışmaların kontrolü ile ilgili bir kısıtlama durumu söz konusu değildir.

-Kullanıcılarımızın hesaplarının, aynı zamanda kurumumuza ait yönetici hesabımızın kapatılmaması ve hukuksal sorunlar yaşanmaması için; söz konusu kısıtlamalara uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesini rica ederiz.

Bilgilerinize, saygılarımızla…

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire BaşkanlığıT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı